Ducu Bertzi, cetăţean de onoare în Giuleşti Maramureş.

Ducu Bertzi este cetățean de onoare în Giuleşti.

La inițiativa mea, Consiliul Local al Comunei Giulești a aprobat în unanimitate propunerea ca maestrul Ducu Bertzi să devină cetățean de onoare al comunei noastre. Diploma urmează să-i fie înmânată la următoarea activitate la care maestrul va participa în comuna noastră – Primarul Laurenţiu Batin, comuna Giuleşti, Maramureş

Ducu Bertzi s-a născut la Sighetu Marmației, Maramureș, la 21.09.1955. Părinții săi au fost cadre didactice: Alexandru Bertzi – profesor de matematică-fizică – și Florica Bertzi – educatoare. Ducu a fost primul copil. La 21 ianuarie 1989 se căsătorește cu Theodora. Au doi copii: Maura și Rareș. Theodora este medic și om politic implicat în probleme sociale. Maura a absolvit Facultatea de Științe Politice. Rares a absolvit Universitatea Nicolae Titulescu, Facultatea de Relații Internaționale și Studii Europene, dar și Școala Națională de Studii Politice și Administrative – SNSPA, (Comunicare). În 2013 a terminat masterul în Studii Europene la Maastricht.

Activitate profesională

În peste 30 de ani de activitate a susținut peste 4000 de spectacole si intimplari artistice – numai cu Cenaclul Flacăra a susținut peste 1300 de spectacole. După ce a cântat în aproape fiecare colț al României, din `98 încep turneele și în străinătate: Franța (Montpellier, Sete, Paris, Marsilia), Belgia (Bruxelles), Germania (Koln, Dusseldorf, Hanovra, Saltzgiter, Frankfurt, Aachen, Gumersbach) Austria (Graz, Viena), Ungaria (Szeghed,Budapesta, Gyula), Italia (Roma, Milano, Torino, Viterbo), Spania (Madrid, Alcala de Henares, Barcelona), Marea Britanie (Londra), Tunisia (Tunis, Bizerte), Maroc (Rabat), Israel (Ierusalim, Tel Aviv, Haifa), SUA (New York, Washington, Boston, Chicago, Los Angeles, San Francisco, Las Vegas, Miami, Portland, Seatle, Detroit, Dallas), Canada (Toronto, Montreal, Otawa, Windsor.Kitchener, Calgary, Edmonton, Vancouver), Irlanda (Dublin), Moldova (Bălți, Soroca, Leova, Cahul, Chișinău, Florești), Ucraina (Cernăuți), Grecia (Salonic), Cipru (Nicosia), Australia (Brisbane,Melbourne), Noua Zeelanda (Auckland), Cehia(Praga), Finlanda(Helsinki).

Este cetățean de onoare al municipiului Sighetu Marmației. În decembrie 2007 a primit din partea PF Patriarh Daniel cea mai înaltă distincție a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei – „Crucea Moldavă”.